Architekci odpowiedzialni za projekty obiektów mieszkalnych – nowoczesnej zabudowy wielo- i jednorodzinnej – dużą wagę przywiązują do przeszkleń. Okna tarasowe i panoramiczne stanowią gorący trend w nowoczesnym budownictwie, w efekcie czego każdy poszukuje domu lub mieszkania z dużymi przeszkleniami. Marzymy o przeszklonych ścianach z pięknymi widokami i dużych drzwiach przeszklonych prowadzących na taras. Ale czy taka ilość przeszkleń jest funkcjonalna? Czy można przesadzić z ilością lub wielkością okien w mieszkaniu?
Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące okien w mieszkaniu. Zależy nam na podkreśleniu aspektu funkcjonalnego przeszkleń w bryle budynku i podkreśleniu tego, jaki wpływ mają okna na komfort życia. Warto bowiem pamiętać o tym, że czego innego oczekujemy do domu wypoczynkowego czy luksusowego apartamentu w hotelu, a czego innego od własnego mieszkania, które powinno być przede wszystkim ustawne, a w efekcie funkcjonalne i komfortowe.
Duże okna są pewnego rodzaju wyznacznikiem luksusu. Mają korzystny wpływ na odbiór wizualny bryły budynku, która dzięki przeszkleniom zyskuje lekkość i nowoczesny wygląd. Jednocześnie wpływają negatywnie na układ i ustawność pomieszczeń. Przeszklona ściana znacząco ogranicza możliwości aranżacji przestrzeni, której metraż użytkowy automatycznie się kurczy. Warto o tym pamiętać biorąc pod uwagę metraż mieszkania i liczbę domowników. Może się bowiem okazać, ze przeszklona ściana w salonie czy zbyt duże okna w sypialni utrudnią funkcjonalną aranżację pokoju i wpłyną negatywnie na ogólny komfort życia. Nie oznacza to jednak, że mamy popadać w skrajności i szukać ustawnego mieszkania z małymi oknami. Zbyt małe okna nie zapewniają odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń, w efekcie czego wnętrza są ciemne i przygnębiające, a mieszkanie droższe w eksploatacji – wymaga niemal ciągłego doświetlania sztucznym światłem. Ile w takim razie okien powinno się znaleźć w naszym mieszkaniu?
Minimalna ilość okien w mieszkaniu powinna odpowiadać liczbie pomieszczeń. Wyjątek stanowi łazienka, toaleta i garderoba typu walk-in. W tych pomieszczeniach okna nie są obowiązkowe, przy czym okno w łazience jest bardzo funkcjonalne i wpływa korzystnie na komfort użytkowania pomieszczenia. Przeszklenia różnią się od siebie powierzchnią i funkcjonalnością. W pokojach o przeciętnym metrażu z powodzeniem wystarczy jedno średniej wielkości okno. Nie wpłynie ono negatywnie na ustawność pomieszczenia, jednocześnie zapewniając optymalne doświetlenie wnętrza. W dużych pomieszczeniach, takich jak salon czy salon z kuchnią bardzo dobrze sprawdzają się przeszklenia wielkoformatowe – drzwi tarasowe lub duże okna typu witryny. Taki układ oferuje znacznie więcej możliwości aranżacji przestrzeni niż dwa odrębne okna w kuchni i salonie. Jeśli salon z kuchnią mają naprawdę dużą powierzchnię, warto o dodatkowe doświetlenie kuchni oknami panoramicznymi. Ich charakterystyczny kształt zapewnia możliwość optymalnej zabudowy, przy jednoczesnym dostarczaniu odpowiedniej ilości światła słonecznego do wnętrza.
Wielkogabarytowe przeszklenia przestały być domeną strefy dziennej. Coraz częściej możemy je spotkać także w strefie prywatnej, a więc sypialni. Duże okno w sypialni ma swoje plusy i minusy. Jeśli wychodzi na dodatkowy balkon lub taras z pewnością wpłynie korzystnie na komfort użytkowania pomieszczenia. Jeśli jest wyłącznie przeszkleniem może się okazać dysfunkcyjne. Wszystko zależy od tego, jakim metrażem i układem mieszkania dysponujemy i czy mamy adekwatną do naszych potrzeb przestrzeń przechowywania.
Nasz komfort nie jest definiowany liczbą czy rozmiarem okien w mieszkaniu, ale ich dopasowaniem do naszych faktycznych potrzeb. Na uwagę zasługuje w tym miejscu także zorientowanie mieszkania względem części świata, które bezpośrednio wpływa na to, które pomieszczenia będą oświetlone rano, a które zyskają światło dzienne popołudniu.