Panele podłogowe jeden z najczęściej wybieranych systemów wykończeniowych. Ze względu na wysoką estetykę oraz komfort użytkowania panele podłogowe znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkalnym i użytkowym. Z ich zalet korzystają obiekty biurowe, lokale usługowe, placówki dydaktyczne. Warunkiem trwałości paneli podłogowych jest ich prawidłowy montaż. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie o to, jak kłaść panele podłogowe laminowane i winylowe.
Panele podłogowe cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością i łatwością utrzymania w czystości. Wśród licznych zalet za ich wyborem przemawia bardzo różnorodna oferta. Na rynku dostępne są panele, których powierzchnia imituje drewno, kamień naturalny oraz inne materiały. Dodatkowym atutem systemu jest relatywnie prosty montaż. O czym należy pamiętać kładąc panele podłogowe?
Zacznijmy od tego, że przed ułożeniem panele potrzebują co najmniej 48 godzin na to, aby się zaaklimatyzować. W tym celu należy je zostawić w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Ułożone poziomo w oryginalnych opakowaniach powinny przebywać w temperaturze nie niższej niż 18°C. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna się wahać między 50 a maksymalnie 70%.
Panele podłogowe montuje się na podłoże czyste i suche. Musi być ono równe. Po ułożeniu na nierównym podłożu panele mogą się przesuwać, otwierać lub pękać. W przypadku podłoży z zamontowanym wodnym ogrzewaniem podłogowym przed montażem paneli należy ułożyć folię paraizolacyjną. Ma ona chronić okładzinę przed wilgocią. Bezpośrednio na folię paraizolacyjną należy rozłożyć izolację akustyczną. Może to być korek, filc lub pianka PE.
W celu uzyskania najlepszego efektu wizualnego panele podłogowe zwyczajowo kładzie się równolegle do kąta padania światła tak, żeby krawędzie wzdłużne paneli pokrywały się z kierunkiem padania światła. Układanie rozpoczynamy od lewego tylnego roku pomieszczenia. Z paneli, które mają być użyte na pierwszy rząd trzeba usunąć pióro lub wpust (w zależności od producenta). Następnie panele należy ułożyć przy ścianie, pamiętając o tym, żeby to obcięta krawędź przylegała do ściany. Panele nie mogą być układane zbyt ciasno. To może spowodować podnoszenie się podłogi przy wzroście poziomu wilgotności powietrza np. podczas deszczowego dnia. Aby tego uniknąć między panele a ścianę należy wsunąć rozpórki. Szczelina dylatacyjna powinna wynosić od 10 do 15 mm.
Panele winylowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych pokryć podłóg. Swoją popularność zawdzięczają trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. W odróżnieniu od paneli laminowanych są również odporne na szkodliwe oddziaływanie wody i wilgoci, dzięki czemu można je bez obaw montować w tzw. pomieszczeniach mokrych. Jak układać panele winylowe?
Montaż paneli winylowych nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. W zależności od produktu, który wybierzemy możemy się spotkać z montażem na klej i montażem bezklejowym.
Podobnie jak w przypadku sztywnych paneli podłogowych przed montażem paneli PCV musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoże powinno być równe i czyste. Z powierzchni, na której mają być układane panele należy usunąć wszelkie tłuste zabrudzenia i zanieczyszczenia. Co ciekawe, panele winylowe można ułożyć na powierzchni już istniejącej. W tym celu powierzchnię należy doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego usuwając ubytki, nierówności i zatłuszczenia.
Co do zasady wyróżniamy dwie metody pozwalające zamontować podłogę winylową. Pierwsza zakłada użycie kleju, druga ułożenie paneli bez kleju. Podłoga klejona jest bardziej odporna na działanie sił zewnętrznych, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach o większym stopniu wilgotności oraz pomieszczeniach, których stosuje się ogrzewanie podłogowe. Tradycyjny montaż paneli zakłada przyklejenie ich do podłoża przy pomocy odpowiedniego kleju. Zanim jednak przystąpimy do klejenia paneli, powinniśmy dać im czas na zaaklimatyzowanie. O ile, panele laminowane warto pozostawić w pomieszczeniu na 48 godzin, o tyle podłodze winylowej wystarczą 23 godziny.
Podłoga ułożona bez kleju jest nazywana podłogą pływającą. Montaż podłogi pływającej należy rozpoczynać zawsze od narożnika i od strony lewej do prawej, tak, aby powierzchnie paneli zaopatrzone w pióro, skierowane zostały w kierunku ściany. Niezbędne jest najpierw ścisłe połączenie pióra oraz wpustu poszczególnych paneli na ich powierzchniach czołowych, a następnie mocne zatrzaśnięcie tych elementów. Do zaciśnięcia może być potrzebny młotek gumowy.
Podłoga pływająca wymaga zachowania dylatacji. W przypadku paneli winylowych szacuje się, że pięciomilimetrowy odstęp między ścianą a krawędzią paneli jest wystarczający. Celem dylatacji jest zapewnienie podłodze miejsca na pracę. W uzyskaniu odpowiedniej szczeliny dylatacyjnej pomoże zastosowanie odpowiednich klinów.
Jeśli nie masz doświadczenia w układaniu paneli podłogowych warto rozważyć zakup podłogi z montażem. To świetna opcja, dzięki której zaoszczędzisz pieniądze, jednocześnie zyskując pewność, że panele podłogowe zostały ułożone prawidłowo.