Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu decyzji, które mają bezpośredni wpływ na budżet inwestycji oraz komfort mieszkania. Jedną z prawdopodobnie najważniejszych decyzji w tym aspekcie jest metraż mieszkania. Metraż i układ lokalu mieszkalnego decydują o możliwości zagospodarowania przestrzeni zgodnie z potrzebami przyszłych mieszkańców. Z drugiej strony, od metrażu w dużej mierze zależy ostateczna cena mieszkania oraz koszty jego utrzymania. Jaki jest w takim razie optymalny metraż mieszkania dla Ciebie?
Osoby młode bardzo często nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. W związku z tym ich decyzja o nabyciu konkretnego lokalu mieszkalnego jest podyktowana zdolnością kredytową. Jeśli planujesz mieszkanie w pojedynkę i/lub spędzasz w domu niewiele czasu na dobry start z pewnością wystarczy Ci kawalerka. Małe mieszkanie do 30m2 powierzchni pozwoli obniżyć koszty utrzymania oraz wymaganą zdolność kredytową, a w przyszłości może zapewnić dochód pasywny.
A co jeśli planujecie zamieszkać we dwoje? Czy kawalerka sprawdzi się w Waszym przypadku? Może, ale nie musi. Podczas zakupu mieszkania dla pary warto wziąć pod uwagę fakt, iż dwie dorosłe osoby zwykle potrzebują przestrzeni do tego, żeby spędzać czas osobno. Dobrym rozwiązaniem będzie mieszkanie dwupokojowe o metrażu nie mniejszym niż 35m2.
W sytuacji, w której kwestie finansowe nie stanowią ograniczenia kuszącym może się wydawać zakup mieszkania docelowego, a więc większego lokalu, w którym w późniejszym czasie zamieszkamy całą rodziną. W praktyce takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza, a zbyt duże mieszkanie nie jest atrakcyjne dla potencjalnych najemców. Dlatego jeśli jeszcze nie mamy jasno sprecyzowanych planów na najbliższą przyszłość, warto skupić się na mniejszych mieszkaniach w atrakcyjnych lokalizacjach.
Zastanawiasz się jaki metraż mieszania będzie odpowiedni dla Twojej rodziny? To zależy przede wszystkim od tego, ilu liczy członków. W przypadku modelu 2+1 (rodzice i jedno dziecko) optymalne może się okazać mieszkanie o metrażu wynoszącym 50m2, choć z pewnością warto rozważyć zakup mieszania trzypokojowego w przedziale do 70m2. Taki układ daje więcej swobody i pozwala na zapewnienie prywatności bez konieczności rezygnacji z części wspólnej, jaką może stanowić salon z otwartą kuchnią. Rodzice z dwójką dzieci będą sprawniej funkcjonować w mieszkaniu czteropokojowym. Lokale mieszkalne tego typu liczą zwykle od 80 do 90m2.
Sam metraż to nie wszystko. Układ mieszkania ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rodziny. Nierzadko bardziej optymalne okazują się dwa mniejsze pokoje niż jeden duży, który początkowo wydawał się autem lokalu. Mając taką możliwość w układzie mieszkania warto zaplanować podział na strefę dzienną i prywatną. W ramach strefy prywatnej rodzice powinni dysponować własnym pokojem, dzieci również. Jeśli z jakiś względów zdecydujemy się na zakup mieszkania, którego układ zakłada wspólny pokój dla rodzeństwa już na etapie zakupu warto rozważyć ewentualność późniejszego przedzielenia pokoju i wyodrębnienia dwóch mniejszych. Ważnym jest, aby w każdym wyodrębnionym pokoju znajdowało się okno. Tzw. ślepe pokoje wpływają negatywnie na samopoczucie dziecka, co może się przełożyć na wszystkie aspekty jego funkcjonowania.