Kuchnia z salonem to trend, który niezmiennie od lat utrzymuje się w budownictwie mieszkaniowym. To rozwiązanie możemy spotkać nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale również mieszkaniach od dewelopera. Skąd tak duża popularność tego układu wnętrza?
Salon z kuchnią lub kuchnia z salonem, jak kto woli, to rozwiązanie bardzo praktyczne i wygodne. W niewielkich mieszkaniach sprzyja ergonomii, w dużych kreuje przestrzeń wspólną, w której można spędzać czas z całą rodziną. Największym atutem kuchni z salonem jest to, że osoba przygotowująca posiłki może jednocześnie spędzać czas z pozostałymi domownikami. Oczywiście omawiany układ nie jest całkowicie pozbawiony wad. Powiemy o nich poniżej. Najpierw jednak skoncentrujemy się na atutach otwartej przestrzeni w mieszkaniu i domu.
Kuchnia z salonem nie jest czymś, do czego przyzwyczaiło nas budownictwo z wielkiej płyty. Rozwiązanie pojawiło się na naszym rynku wraz z pierwszymi nowoczesnymi domami jednorodzinnymi. Z czasem zyskało tak dużą popularność, iż zostało zaadoptowane także w budownictwie wielorodzinnym, gdzie standardowo kuchnia i salon stanowiły dwa odrębne pomieszczenia. Głównym atutem salonu z kuchnią jest walor integracyjny. Otwarta przestrzeń sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu niezależnie od tego, co w danym momencie robimy.
Otwarta kuchnia to także doskonałe rozwiązanie w przypadku różnego rodzaju imprez. Po pierwsze, osoba przygotowująca posiłki w kuchni nie musi rezygnować z towarzystwa gości. Po drugie, goście mogą swobodnie wybrać odpowiedni dla siebie fragment przestrzeni. Może to być lada przy wyspie w kuchni, krzesło przy stole lub sofa. Taki układ pomieszczenia wpływa korzystnie na atmosferę i pozwala każdemu czuć się swobodnie.
W przypadku zabudowy jednorodzinnej salon z kuchnią warto połączyć z wyjściem do ogrodu lub na taras. W budownictwie wielorodzinnym atutem będzie połączenie otwartego salonu z wyjściem na balkon. Wówczas zyskamy dodatkową przestrzeń na wypoczynek i relaks.
Połączenie kuchni z salonem ma swoje wady. Z pewnością największą z nich jest konieczność utrzymywania porządku. Zapraszając gości musimy zadbać nie tylko o wygląd salonu czy łazienki, ale dodatkowo kuchni. Również na co dzień kuchnia z salonem wymaga częstszego sprzątania, zwłaszcza jeśli należymy do tych osób, które nie są w stanie odpocząć widząc wokół siebie bałagan czy brudne talerze w zlewie.
Co ważne, przyrządzanie posiłków ma wpływ na atmosferę w domu – generuje zapachy odczuwalne w salonie i hałasy, które mogą nie sprzyjać relaksowi przed telewizorem. Decydując się na omawiany układ pomieszczeń warto również pamiętać o aspekcie aranżacyjnym. Projektując kuchnię z salonem zwracamy szczególną uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale jedocześnie walor estetyczny. Kuchnia pełni w tym przypadku funkcję reprezentatywną, w związku z czym jej koszt będzie na pewno wyższy niż koszt urządzenia kuchni w dedykowanym powieszeniu.
Powyżej omówiliśmy zalety i wady otwartej kuchni. W ofercie dewelopera taki układ może być określony jako kuchnia otwarta lub kuchnia z salonem albo salon z kuchnią. We wszystkich przypadkach chodzi o to samo – kuchnię, która nie jest oddzielona od salonu ścianą i nie stanowi osobnego pomieszczenia. Czy taki układ sprawdza się na co dzień? Zdaniem wielu użytkowników to rozwiązanie idealne. Pozwala jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń i sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Czy będzie idealne dla Ciebie? Na to pytanie musisz sobie dopowiedzieć samodzielnie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kuchnię z salonem, czy też nie, na rynku pierwotnym z pewnością znajdziesz komfortowe mieszkanie o pożądanym układzie. Choć salon z kuchnią jest modnym rozwiązaniem, nie jest obligatoryjny i wielu deweloperów wciąż posiada w swojej ofercie funkcjonalne mieszkania z zamkniętą kuchnią.