Data: 28 lutego, 2022

Loggia czy balkon – jakie są różnice?

Zastanawiając się nad wyborem nowego mieszkania bierzemy pod uwagę szereg kryteriów określających jego funkcjonalność i dopasowanie do naszych potrzeb. Metraż, lokalizacja mieszkania w budynku, wyposażenie budynku w windę, parking podziemny, układ mieszkania, zorientowanie lokalu względem stron świata… Rozważając wszystkie te aspekty warto mieć na uwadze jeszcze jeden – wyposażenie mieszkania w balkon lub loggię. Czym różnią się loggia i balkon? Jak wpływają na komfort użytkowania mieszkania? Co decyduje o ich funkcjonalności?

Balkon i taras – prawie to samo?

Pod względem wizualnym balkony i tarasy niewiele się od siebie różnią. Te pierwsze są mniejsze, te drugie oferują znacznie większą przestrzeń do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Obie konstrukcje są konstrukcjami nienakrytymi, które zawsze znajdują się na zewnętrznej części budynku, a nie w jego strukturze. Zarówno balkony, jak i tarasy są otoczone balustradą – w zależności do konstrukcji balkon może być zamknięty balustradą wyłącznie z jednej strony (pozostałe zamyka konstrukcja betonowa) lub ze wszystkich trzech stron. Taras na ogół jest otoczony balustradą ze wszystkich trzech stron. Ze względu na duże podobieństwa czasami trudno nam określić czy dane mieszkanie to mieszkanie z dużym balkonem czy już z tarasem. Pod względem architektonicznym rozróżnienie jest nieco bardziej jednoznaczne – balkony umieszcza się jako płyty na stropie budynku. Ich konstrukcję podtrzymują belki lub konstrukcja żelbetowa. Tarasy znajdują oparcie na gruncie lub poniższych kondygnacjach budynku. Bardzo popularne są również tarasy na zielonych dachach.

Balkon i loggia – nie do odróżnienia?

O ile balkon i taras to konstrukcje bardzo do siebie podobne, o tyle balkon i loggia różnią się od siebie diametralnie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy balkon stanowi zewnętrzny element budynku. Loggia jest wpisana w jego bryłę – nie wychodzi poza ścianę budynku. To zupełnie jakby cofnąć jedno pomieszczenie i otworzyć przynajmniej jedną ścianę lub jej połowę. Z tego względu loggia jest zawsze zadaszona i zasłonięta co najmniej dwiema ścianami. Jej czoło może zostać wykończone barierką lub ścianą.

Ze względu na swoją konstrukcję oraz możliwość zamknięcia loggii przy pomocy przeszkleń loggia stanowi funkcjonalną przestrzeń mieszkalną, z zalet której możemy korzystać przez większą część roku. Stosując dodatkowe źródło ciepła, także w sezonie zimowym. Oczywiście, loggia zyskuje na funkcjonalności wraz z rozmiarem – pod tym względem niczym nie różni się od balkonu, im jest większa, tym lepiej możemy ją zaaranżować i wykorzystywać.

Balkon i loggia – podstawowa różnica w metrażu

Jako element znajdujący się poza ścianą budynku balkon jest najczęściej zaliczany do części wspólnych budynku. Niesie to za sobą korzyść finansową – przy zakupie mieszkania balkon nie jest wliczany do jego powierzchni użytkowej, przy wyliczaniu m.in. składki na fundusz remontowy przez wspólnotę mieszkaniową balkon po raz kolejny nie jest uwzględniany w metrażu mieszkania, to samo dotyczy mieszkań stanowiących własność współdzielczą, w przypadku których lokator jest zobowiązany do uiszczania comiesięcznego czynszu.

Loggia może być wliczona w metraż mieszkania, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, czy loggia została zabudowana i może być użytkowna przez większą część roku, czy też nie. Loggie niezabudowane są bardzo często traktowane jak balkony (choć nie jest to zasada). W przypadku zabudowania loggii jej powierzchnia powinna zostać wliczona w powierzchnię użytkową mieszkania.

A co w przypadku mieszkań z rynku wtórnego?

Na rynku wtórnym nierzadko możemy spotkać mieszkania, które zyskały na metrażu poprzez zabudowę loggii. W budynkach, w których loggie zostały zamknięte ścianą, a nie barierką wstawienie okien w otwór loggii zamyka przestrzeń i pozwala na korzystanie z dodatkowej powierzchni tak, jakby była integralnym elementem mieszkania, a nie ogrodem zimowym. Takie działanie wymaga stosownej zgody, dlatego żeby uniknąć problemów ze strony m.in. architekta miasta czy zarządcy nieruchomości (w przypadku wspólnoty mieszkaniowej) warto się upewnić, że poprzedni właściciel mieszkania działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Korzyści z posiadania balkonu lub loggii

Balkon oferuje dodatkową (najczęściej bezpłatną) przestrzeń do wypoczynku i rekreacji w sezonie letnim. To nasza prywatna oaza spokoju, gdzie możemy odpocząć po ciężkim dniu pracy. W ujęciu bardziej pragmatycznym, balkon może służyć do suszenia prania, przechowywania sprzętu sportowego (m.in. rowerów i hulajnóg) i – jak pokazał okres pandemii – jako dodatkowa przestrzeń do zabawy dla dzieci. Możemy tu zainstalować piaskownicę, basenik z wodą i wiele innych atrakcji, dzięki którym dziecko będzie spędzało czas na powietrzu bez konieczności wychodzenia z domu.

Loggia dodatkowo daje możliwość zamknięcia przeszkleniem, dzięki czemu możemy stworzyć unikalny ogród zimowy i korzystać z dodatkowej przestrzeni do rekreacji i wypoczynku przez większą część roku. Z loggii możemy również korzystać w taki sposób, jakby była balkonem, zwłaszcza  jeśli nie została zamknięta dodatkowym przeszkleniem czy innym systemem ograniczającym dopływ zimnego powietrza z zewnątrz.