Planując zakup mieszkania bierzemy pod uwagę jego metraż i układ. Inwestorów poszukujących mieszkań na wynajem interesują w szczególności niewielkie mieszkania dwupokojowe. Lokale tego typu są relatywnie tanie w utrzymaniu, a co za tym idzie pożądane przez przyszłych najemców. Osoby, które myślą o zakupie mieszkania docelowego na ogół poszukują większych lokali z większą liczbą pokoi. Pod uwagę biorą m.in. mieszkania 5 pokojowe. Dla jednych są idealne, dla innych okazują się jednak zbyt duże. Dla kogo optymalne są mieszkania 5 pokojowe?
Obecnie standardem jest oddzielenie salonu i sypialni. Dawniej Polacy nagminnie wykorzystywali pokój dzienny jako miejsce do spania. Obecnie mało, kto rozważa taką opcję. Po oddzieleniu funkcji pokoju dziennego od sfery prywatnej wciąż pozostają trzy pokoje do zagospodarowania. Konfiguracji i możliwości jest bardzo dużo:
• trzy pozostałe pokoje mogą być pokojami dziecięcymi – taki układ doskonale sprawdzi się w przypadku modelu rodziny 2+3, każdy zyska przestrzeń prywatną, podczas gdy salon będzie pełnił funkcję części wspólnej; w przypadku dużej rodziny warto zadbać o układ mieszkania, w którym salon jest połączony z kuchnią to wpłynie korzystnie na integrację domowników i pozwoli im spędzać wspólnie czas podczas wykonywania różnych czynności (np. przygotowania posiłków i odrabiania lekcji);
• jeden z pozostałych pokoi może być przekształcony w gabinet – taki układ będzie optymalny dla modelu rodziny 2+2, w którym jeden z rodziców pracuje w domu; praca w domu wymaga zapewnienia optymalnych warunków i odpowiedniej ergonomii, salon nie jest miejscem, w którym rodzic może efektywnie pracować, chyba, że znajdzie się tam odpowiednie biurko i fotel biurowy;
• jeden z pozostałych pokoi może być wykorzystany, jako pokój gościnny – taki układ bardzo dobrze sprawdza się w rodzinach, których najbliżsi mieszkają daleko; posiadanie dedykowanego pokoju gościnnego sprzyja odwiedzinom stwarzając dogodne warunki do podejmowania gości, jednocześnie pobyt gości w domu nie wpływa na konieczność reorganizacji życia całej rodziny i zmiany jej codziennych nawyków;
• jeden z pozostałych pokoi może być pokojem babci lub dziadka – taki układ jest optymalny w sytuacji, w której rodzina opiekuje się seniorem; zamieszkujący z rodziną senior potrzebuje własnej przestrzeni, jaką zapewnia własny pokój.
W zależności od metrażu i układu pomieszczeń dodatkowy pokój może również posłużyć za garderobę lub pokój do ćwiczeń, rozwijania hobby. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Jedyne ograniczenia wynikają z budżetu oraz zabudowy wielorodzinnej, w ramach której musimy uwzględnić wpływ czynności wykonywanych w domu na komfort naszych sąsiadów oraz ich bezpieczeństwo.
5 pokoi to z pewnością optymalny układ mieszkania dla rodziny z trójką dzieci (model 2+3), co nie oznacza, że nie sprawdzi się także w przypadku bardziej lub mniej licznej rodziny. Dlaczego po raz kolejny przytaczamy model rodziny 2+3?
Dawniej rodzeństwa bardzo często współdzieliły jeden pokój, podczas gdy rodzice spali w salonie. Z czasem coraz większą uwagę zaczęto przywiązywać do komfortu wypoczynku nocnego, co nie zmieniło faktu, iż w przypadku powiększenia się rodziny wielu rodziców rezygnowało z sypialni na rzecz zapewnienia każdej z pociech odrębnego pokoju. Sypialnia była, więc luksusem zarezerwowanym dla rodzin posiadających duże mieszkania czy domy jednorodzinne. Obecnie przy wyborze mieszkania docelowego zwracamy uwagę na dwa bardzo istotne z perspektywy komfortu życia aspekty: • zapewnienie rodzicom własnej przestrzeni prywatnej, a więc sypialni, • zapewnienie każdemu z dzieci własnego pokoju. Dlatego mieszkania 5 pokojowe tak dobrze odpowiadają na potrzeby i oczekiwania liczniejszych rodzin. Więcej pokoi stwarza dogodne warunki do zapewnienia każdemu domownikowi przestrzeni prywatnej, przy jednoczesnym uwzględnieniu bardzo ważnej dla integracji rodzinnej przestrzeni wspólnej.