Data: 28 czerwca, 2022

Mieszkanie czy domek?

Zakup nieruchomości mieszkalnej wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór rodzaju zabudowy. Współczesny rynek pierwotny kojarzony jest przede wszystkim z zabudową jednorodzinną – popularnymi szeregami i bliźniakami. Tymczasem, deweloperzy rokrocznie realizują na terenie całego kraju dziesiątki inwestycji obejmujących budowę osiedli wielorodzinnych. Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego możemy więc wybrać mieszkanie lub domek. Która z tych opcji jest najlepsza?

Mieszkanie czy domek: Co się bardziej opłaca?

Posiadanie własnego domu z ogródkiem to marzenie większości mieszkańców miast. Jednak koszt zakupu nieruchomości w bliskim sąsiedztwie ścisłego centrum może przekroczyć nasz budżet. Alternatywą może być zakup domku na przedmieściach. Bardzo często koszt zakupu domu na przedmieściach jest porównywalny do ceny mieszkania w centrum. Rozważając zakup domu poza miastem warto zrobić szczery rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na szereg bardzo istotnych pytań: Ile kilometrów dzieli nowe miejsce zamieszkania od miejsca pracy? (Wiele osób planujących zakup nieruchomości za miastem tłumaczy, że pracę może w każdej chwili zmienić, dlatego odległością dzielącą nowy dom od miejsca pracy nie należy się sugerować. W praktyce zdecydowana większość z nich nie zmienia dotychczasowego miejsca pracy, co na przestrzeni miesiąca generuje koszty sięgające nawet kilku tysięcy złotych.) Ile kilometrów dzieli nowe miejsce zamieszkania od żłobka/przedszkola/szkoły? (Ostatni rok przedszkola, ostatnia klasa szkoły podstawowej… Są takie sytuacje, w których zmiana placówki dydaktycznej zdaje się nie mieć żadnego sensu. W praktyce ostatni rok dojazdów do oddalonego przedszkola lub szkoły generuje nie tylko koszty finansowe, ale również pochłania czas i energię. Na uwagę zasługuje również fakt, iż po przeprowadzce dziecko zostaje odizolowane od swoich przyjaciół, z którymi chce utrzymywać kontakt – to kolejne dojazdy popołudniami i w weekendy.) Ile kilometrów dzieli nowe miejsce zamieszkania od klubu sportowego/szkoły tańca/itp.? (Jeśli my lub nasze dzieci regularnie uczestniczymy w określonych zajęciach sportowych, należymy do zespołu tanecznego lub wykonujemy inne aktywności związane z koniecznością regularnego bytowania w konkretnym miejscu dojazdy do tego miejsca również należy uwzględnić.)

 

W praktyce może się okazać, że zakup nieruchomości w atrakcyjnej cenie poniesie za sobą wysokie koszty ukryte – zdecydowana większość z nich to koszty codziennych dojazdów, których nie uwzględniliśmy szacując koszt utrzymania nieruchomości. Jeśli więc nie planujemy diametralnych zmian w trybie życia – zmiany miejsca pracy, zmiany szkoły, rezygnacji z dotychczasowych aktywności – warto skupić się na lokalnym rynku mieszkaniowym.

Zalety mieszkania w mieście

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe charakteryzują się kameralną i zieloną zabudową. Blokowiska z wielkiej płyty to już przeszłość. Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera możemy liczyć na:

  • mieszkania o zróżnicowanym metrażu i wysokim standardzie,
  • dostęp do komórek lokatorskich, które rozwiązują problem przechowywania sprzętu sportowego, dekoracji świątecznych oraz innych przedmiotów, z których korzystamy sezonowo,
  • własne miejsce parkingowe w ramach parkingu podziemnego i/lub naziemnego,
  • własny balkon lub taras,
  • zielone otoczenie.

Mieszkanie w bloku wiąże się także z wysokim komfortem użytkowania. Właściciel nie musi się martwić o szereg aspektów eksploatacji nieruchomości, takich jak ogrzewanie, dostawa wody, odprowadzanie nieczystości, dostawa usług multimedialnych, dostawa prądu, wywóz śmieci. W przypadku zabudowy jednorodzinnej to właściciel domu musi zadbać o podpisanie stosownych umów z dostawcami poszczególnych usług, podczas gdy ich koszt może być wyższy niż w przypadku tych samych usług dostarczanych odbiorcy zbiorowemu (do bloku mieszkalnego).

Dodatkową zaletą nowoczesnych osiedli mieszkalnych jest ich dogodna lokalizacja. Większość z nich odznacza się doskonałym skomunikowaniem z najważniejszymi punktami w mieście, do których możemy dotrzeć korzystając z zalet komunikacji publicznej lub własnego pojazdu. W obu przypadkach oszczędzamy czas i pieniądze, jakie musielibyśmy wydatkować dojeżdżając z przedmieścia.

Zalety mieszkania we własnym domu

Osoby, którym zależy na posiadaniu własnego ogrodu z pewnością nie będą zadowolone z mieszkania w bloku. Ten rodzaj zabudowy mieszkaniowej wiąże się z ograniczeniem przestrzeni użytkowej w ramach lokali mieszkalnych, jak również brakiem przestrzeni na zewnątrz. Alternatywą są mieszkania z ogródkami. Deweloperzy coraz częściej realizują inwestycje, w ramach których lokale mieszkalne posadowione na parterze dysponują własnymi ogródkami. Ich metraż bardzo często przypomina metraż ogrodów przynależących do domów w zabudowie szeregowej. Jedynym mankamentem jest to, że do ogródka z góry mogą zaglądać sąsiedzi, których balkony znajdują się na wyższych kondygnacjach budynku.

Ogród to niejedyna zaleta zabudowy jednorodzinnej. Właściciele mieszkań w blokach są bezradni w obliczu rosnących cen energii. Oszczędności powodują obniżenie dotychczasowego standardu eksploatacji mieszkania. Właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła znacząco ograniczają koszty eksploatacyjne, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego standardu życia.