Mieszkanie na ostatnim piętrze ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Pierwsi uważają, że najwyższa kondygnacja wiąże się ze sporym ryzykiem i dyskomfortem. Drudzy nie wyobrażają sobie mieszkania na niższych piętrach. Mieszkanie na ostatnim piętrze daje im wolność i zapewnia dużą swobodę. Kto ma rację? Czy warto zainwestować w mieszkanie na ostatnim piętrze w bloku?
Najwyższa kondygnacja budynku mieszkalnego oferuje szereg zalet. Za wybór mieszkania na ostatnim piętrze najczęściej nagrodzeni zostaniemy pięknym widokiem, którego sąsiedzi zamieszkujący lokale na niższych kondygnacjach będą nam mogli tylko pozazdrościć. Perspektywa rozciągająca się ponad dachami i między budynkami sprawia, że nie ma się klaustrofobicznego wrażenia zamknięcia w ciasnej przestrzeni, co jest sporym atutem. Zwłaszcza w przypadku dużych ośrodków miejskich cechujących się gęstą zabudową. Dodatkowym atutem jest przestronny taras. Coraz częściej mieszkania na ostatnim piętrze posiadają duże balkony lub tarasy, a w przypadku niektórych inwestycji bezpośredni dostęp do tarasów na dachu. Na tym plusy się jednak nie kończą.
Ostatnie piętro oferuje o wiele więcej prywatności niż niże kondygnacje budynku. Nikt nie zagląda nam w okna, gdyż jest to dużo trudniejsze, a obok drzwi do mieszkania przechodzą wyłącznie sąsiedzi mieszkający na tym samym piętrze. Dzięki temu na klatce schodowej jest cicho i czysto. W ogóle mieszkania na ostatnim piętrze charakteryzują się tym, że są ciche. Jako, że nikt nie mieszka nad nami nie słyszymy kroków sąsiadów, ani standardowych odgłosów ich normalnej aktywności. Nie ma również ryzyka, że nasze mieszkanie zostanie zalane z powodu awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, pralki czy zmywarki w lokalu nad nami.
Mieszkanie na ostatnim piętrze wiąże się również z korzyściami finansowymi. Lokale tu położone należą do mieszkań najcieplejszych. Zawdzięczają to podstawowej zasadzie fizyki, zgodnie z którą ciepło idzie w górę. W sezonie grzewczym przekłada się to na większy komfort cieplny przy niższych rachunkach za ogrzewanie.
Zakup mieszkania na ostatnim piętrze ma swoje wady, zwłaszcza w starszym budownictwie. Jednym z minusów ostatniej kondygnacji jest konieczność wspinania się po schodach. Problem ten w większości nie występuje w nowym budownictwie, gdyż budynki te są wyposażone w windy.
Kolejnym mankamentem ostatniego piętra są wysokie temperatury w sezonie letnim. Ich przyczyną jest źle wykonana izolacja termiczna, jej degradacja lub całkowity brak. Dawniej nie przywiązywano wagi do parametrów cieplnych budynków. Obecnie standardy są zupełnie inne, co w praktyce przekłada się na bardzo dobre zaizolowanie dachu zarówno w aspekcie termicznym, jak i wykonania hydroizolacji, której zadaniem jest zabezpieczenie lokalu przed ewentualnymi konsekwencjami przeciekającego dachu. Coraz częściej standardem jest również klimatyzacja w budynku lub możliwość jej wykonania na zamówienie, dzięki czemu zyskujemy pełną swobodę zarządzania temperaturą w mieszkaniu, i to nie tylko latem.
Ostateczna decyzja w kwestii zakupu mieszkania każdorazowo należy do inwestora. Planując zakup mieszkania na ostatnim piętrze warto wziąć pod uwagę przede wszystkim lokale z rynku pierwotnego. Nowe mieszkania od dewelopera są praktycznie pozbawione mankamentów, które dawniej decydowały o tym, że najwyższa kondygnacja w bloku była nieatrakcyjna dla potencjalnych mieszkańców. Budynki:
• posiadają windy ułatwiające komunikację między piętrami,
• są dobrze zaizolowane (termo- i hydroizolacja dachu),
• posiadają przestronne balkony lub tarasy, z których roztacza się widok na okolice.
To wszystko sprawia, że inwestycja w mieszkanie na ostatnim piętrze jest godna rozważenia. Zwłaszcza jeśli zależy nam na wysokim komforcie, ciszy i prywatności we własnym domu.