Chcesz kupić mieszkanie i jesteś na początku swojej zakupowej drogi? W takim razie na pewno wielokrotnie rzuciło Ci się w oczy pojęcie „rynek pierwotny”. Czym jest, czym różni się od rynku wtórnego i na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania z rynku pierwotnego?
Zacznijmy od podstaw, czyli od definicji rynku pierwotnego. Jest to nic innego, jak jedna z dwóch części rynku nieruchomości. Drugą część stanowi rynek wtórny.
Rynkiem pierwotnym nazywamy nie tylko same nieruchomości, ale ogół warunków, na podstawie których realizowane jest przekazywanie praw do mieszkań z rynku pierwotnego. Innymi słowy rynek pierwotny stanowi ogół warunków dotyczących transferu praw do nowych nieruchomości, które zostały wbudowane przez deweloperów i nie miały nigdy wcześniej właściciela lub wieczystego użytkownika.
W takim razie, co to rynek pierwotny? Są to nieruchomości, w tym mieszkania, domy, działki oraz lokale i obiekty komercyjne, które są oferowane klientom przez spółdzielnie mieszkaniowe bądź deweloperów.
Nieruchomości z rynku pierwotnego mogą być oferowane na sprzedaż zarówno na etapie projektu i budowy, jak i już po wybudowaniu. Sam zakup na drodze podpisania umowy kupna-sprzedaży w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego odbywa się pierwszy raz.
Nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego, należy zapoznać się z jego specyfiką oraz dokładnie przygotować się do planowanej transakcji. Jest to bowiem złożony i wielopoziomowy proces. Jak wygląda kupno mieszkania z rynku pierwotnego krok po kroku?
Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawidłami, które należy poznać jeszcze przed wyborem nieruchomości, którą zamierzasz kupić. Pozwoli Ci to oszczędzić mnóstwo czasu oraz umożliwi trafniejszy wybór nieruchomości, która będzie precyzyjnie dopasowana do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Najpierw sprecyzuj parametry swojego wymarzonego mieszkania, a także budżet i lokalizację, w obrębie której poszukujesz lokalu mieszkalnego. Poza tym zastanów się, czy chcesz nabyć nieruchomość natychmiast, czy jesteś gotów poczekać na wybudowanie inwestycji, która jest w fazie realizacji.
Gdy wybrałeś lokal spośród mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego, podpisz z deweloperem umowę przedwstępną oraz opcjonalnie umowę rezerwacyjną, a następnie umowę deweloperską, gdy będziesz gotów do sfinansowania nieruchomości.
Po opłaceniu przedmiotu transakcji lub uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej oraz po spełnieniu niezbędnych formalności wybrane mieszkanie stanie się Twoją własnością.
A na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego? Przede wszystkim powinieneś dokładnie prześwietlić dewelopera, od którego chcesz nabyć lokal. Niestety, na rynku wciąż funkcjonuje wiele nieuczciwych firm. Dokładne zapoznanie się z historią dewelopera pozwoli Ci ograniczyć ryzyko, że firma, od której zamierzasz nabyć lokal, zostawi Cię z tzw. „dziurą w ziemi” lub nie wywiąże się z pozostałych zapisów umowy deweloperskiej.
Poza tym nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego, dowiedz się, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę oraz czy może dysponować danym gruntem.
Rynek pierwotny to wyjątkowo mocno uregulowany prawnie segment rynku nieruchomości. Wobec tego formalności przed i po zakupie mieszkania z rynku pierwotnego jest co niemiara. Trudno więc opisać je wszystkie w jednym artykule. Niemniej, wśród najważniejszych z nich należy wymienić: umowę przedwstępną, rezerwacyjną, deweloperską oraz przyrzeczoną.
Poza tym rynek pierwotny obliguje nabywcę nieruchomości do zaktualizowania wpisu w księdze wieczystej oraz zawarcia umów z dostawcami mediów. Pamiętaj również o podatku od czynności cywilnoprawnych i sporządzeniu umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego.