Osoby, które poszukują własnego „M”, możliwie wcześnie powinny podjąć decyzję dotyczącą tego, czy poszukują mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Wybór rynku determinuje między innymi cenę mieszkania, późniejsze prace wykończeniowe, lokalizację oraz wiele innych istotnych czynników. Co wybrać: rynek wtórny czy pierwotny? Czym charakteryzuje się i co w ogóle oznacza „mieszkanie z rynku wtórnego”?
Zanim przejdziemy do istoty artykułu oraz porównamy rynek wtórny i pierwotny, najpierw należy sprecyzować, co to rynek wtórny i jakie mieszkania wchodzą w jego ramy. Wiedza ta jest niezbędna do trafnego poszukiwania własnego wymarzonego mieszkania oraz pozwoli trafnie podjąć decyzję dotyczącą swojego przyszłego lokum.
Rynek wtórny obejmuje swoim zasięgiem wszelkie lokale mieszkalne, domy, działki i inne nieruchomości z drugiej ręki. W przeciwieństwie do lokali z rynku pierwotnego mieszkania z rynku wtórnego były lub są już zamieszkane. Oznacza to, że tego typu lokale są wykończone przez dotychczasowych właścicieli lub najemców.
Wiedząc, co to rynek wtórny, możemy przejść do wytypowania różnic między rynkiem wtórnym a pierwotnym.
O mieszkaniach z rynku pierwotnego pisaliśmy w tym artykule.
Poza tym, że mieszkania z rynku wtórnego pochodzą z tzw. drugiej ręki, warto zastanowić się, co jeszcze oznacza rynek wtórny dla potencjalnych nabywców. Po pierwsze, mieszkania z rynku wtórnego to starsze lokale mieszczące się w równie starszych budynkach – apartamentowcach, blokach czy kamienicach. Ze względu na starszą datę budowy rynek wtórny oferuje mieszkania w innych lokalizacjach niż te, które są dostępne dla inwestorów poszukujących lokali z rynku pierwotnego.
W związku z tym mieszkania z rynku wtórnego nierzadko ulokowane są w starych budynkach i niezbyt estetycznych, nadgryzionych zębem czasu okolicach, które wymagają poważnej renowacji. Same mieszkania również przed wprowadzeniem się nowych lokatorów często wymagają poważnego remontu i odświeżenia wnętrza.
Z tego względu, choć pozornie mieszkania z rynku wtórnego mogą okazać się wygodną opcją dla inwestorów, zwykle wymagają o wiele większych nakładów pracy, czasu i środków, aby zapewnić inwestorom satysfakcjonujący standard wykończenia.
O czym jeszcze należy wspomnieć, porównując rynek wtórny i pierwotny? Warto również zwrócić uwagę na zdecydowanie węższe pole do popisu pod względem możliwości aranżacyjnych. Nabywając nowe mieszkaniaz rynku pierwotnego – czy to w tzw. standardzie „pod klucz” czy deweloperskim, inwestorzy mogą precyzyjnie dopasować aranżację, rozkład i wyposażenie lokalu mieszkalnego.
W przypadku mieszkań z rynku wtórnego lokale zapewniają o wiele mniejszy zakres aranżacyjny, przez co inwestorzy muszą godzić się na pewne ustępstwa związane z wykończeniem swojego przyszłego wymarzonego mieszkania.
Dla wielu inwestorów problemem dotykającym cały rynek wtórny jest fakt, że w mieszkaniu, do którego zamierzają się wprowadzić, ktoś już mieszkał. Dla pewnej grupy osób jest to swego rodzaju dyskomfort psychiczny, który może poważnie ograniczyć atrakcyjność mieszkania z rynku wtórnego.
Warto również zwrócić uwagę na opłacalność tego typu inwestycji. Nabywając lokal z rynku wtórnego, musimy pamiętać nie tylko o ewentualnych kosztach prowizji biura nieruchomości, które pośredniczyło w transakcji, ale także uwzględnić konieczność zapłaty podatku PCC (od czynności cywilno-prawnych). Podatek PCC wynosi obecnie ok. 2%, co przy wartości mieszkania stanowi dość istotną kwotę.
Z kolei mieszkania z rynku pierwotnego pozwolą inwestorom dowolnie zaaranżować swoje przyszłe lokum zgodnie z własną wizją, projektem oraz preferencjami i potrzebami. Co więcej, obecnie nowe apartamenty i bloki, które powstają w dużych polskich miastach są budowane w niezwykle atrakcyjnych lokalizacjach – nowych bądź rewitalizowanych obszarach. Dzięki temu, decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, inwestorzy zapewniają sobie gwarancję tego, że zarówno lokal, jak i budynek oraz całe jego najbliższe otoczenie będą nowe oraz estetyczne.
Porównując rynek wtórny i pierwotny, możemy przyjąć analogię do zakupu nowego samochodu z salonu i samochodu używanego. Z ta różnicą, że w naszym przypadku pojazd z salonu (czyli mieszkanie z rynku pierwotnego) nie jest wcale istotnie droższy od używanego (mieszkanie z rynku wtórnego).
Nabywając nowe auto, kierowca może liczyć na maksymalny poziom komfortu oraz pewność, że jest ono w perfekcyjnym, salonowym stanie technicznym i wizualnym. Dokładnie tak samo jest z mieszkaniami z rynku pierwotnego. Nowe lokale dopasowują się do swoich pierwszych właścicieli w dokładnie taki sam sposób, jak fotele, skrzynia biegów czy inne elementy robocze w nowym samochodzie do swojego pierwszego użytkownika.
Chcąc nabyć mieszkanie z rynku wtórnego, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pozwolą nam podjąć właściwą decyzję zakupową. Przede wszystkim należy określić, jak duży budżet posiadamy. Budżet ten ogranicza bowiem wielkość, standard oraz lokalizację mieszkania, na jakie będziemy mogli sobie pozwolić.
Poza tym warto również zwrócić uwagę na wielkość, liczbę pokoi czy lokalizację mieszkania. Nie należy również zapominać o dodatkowych kosztach. Trzeba zaliczyć do nich m.in. wspomniany podatek od czynności cywilno-prawnych, taksę notarialną, koszty pośrednika czy koszt taksy notarialnej. Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, należy dokładnie zweryfikować jego stan, aby nie kupić przysłowiowego kota w worku.