Kawalerki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów i najemców. Z perspektywy pierwszej grupy kawalerka to „tanie” mieszkanie, które można łatwo i szybko wynająć. Z perspektywy drugiej to własny kąt, którego utrzymanie kosztuje znacznie mniej niż wynajem nowoczesnego mieszkania dwupokojowego i większego. A jakie są zalety mieszkania w kawalerce? Czy warto zainwestować w jej zakup dla siebie?
Przymierzając się do zakupu pierwszego mieszkania wiele osób poszukuje mieszkania co najmniej dwupokojowego. Są i tacy, którzy od razu szukają docelowej lokalizacji dla siebie i swojej przyszłej rodziny… Tymczasem wybór kawalerki na start to jedna z najlepszych i najbardziej korzystnych opcji. Dlaczego?
Mniejszy metraż wiąże się z niższą ceną zakupu oraz niższymi kosztami utrzymania mieszkania. Jeśli mieszkamy sami, utrzymywanie większego mieszkania generuje niepotrzebne koszty, tym samym pozbawiając nas możliwości zainwestowania zaoszczędzonych środków. A, kiedy przyjdzie pora zamienić mieszkanie na większe – kawalerkę zawsze możemy wynająć. W ten sposób uzyskamy dochód pasywny i utrzymamy lokatę kapitału w nieruchomości, której wartość będzie systematycznie wzrastać.
Kawalerka to mieszkanie składające się z jednego pokoju, łazienki i kuchni. W nowoczesnym budownictwie bardzo często możemy się spotkać z kawalerkami, w których miejsce kuchni zastąpiły aneksy kuchenne. Taki układ w wielu przypadkach jest o wiele bardziej funkcjonalny niż pozwalałaby na to osobna kuchnia, dlatego nie należy bać się tego typu ofert. Paradoksalnie aneks kuchenny może być bardziej przestronny i zapewniać większe możliwości aranżacji niż odrębne pomieszczenie.
Kawalerki kojarzone są przede wszystkim z niewielkim metrażem, który bardziej przypomina metraż domku dla lalek niż mieszkania dla dorosłego człowieka. Jest to przekonanie dalekie od prawdy. Mieszkania tego typu posiadają metraż nawet do 35-40 metrów kwadratowych. Świadczy to o tym, że takie mieszkanie może być przestronne, a dzięki dużemu pokojowi do własnej aranżacji wygodne i doskonale dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Jeśli spojrzymy na kawalerkę jak na pewnego rodzaju open space, szybko okaże się, że to mieszkanie, które z łatwością spełni wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. W wariancie z aneksem kuchennym możemy się cieszyć efektem otwartej kuchni, której rozwinięciem będzie strefa wypoczynku znajdująca się w drugiej części pomieszczenia. Jeśli sami decydujemy się na aranżację aneksu kuchennego w kawalerce – jeśli tylko istnieje taka możliwość – warto powiększyć pokój o dotychczasową kuchnię. Ten zabieg z pewnością będzie korzystny w przypadku, w którym metraż kuchni uniemożliwia jej adaptację na sypialnię. W ten sposób możemy stworzyć open space lub przestrzeń z wnęką, którą wykorzystamy właśnie na potrzeby strefy wypoczynku.
Podział przestrzeni powinien zachować stosunek 1/3 do 2/3. Dzięki temu kuchnia nie przytłoczy przestrzeni wypoczynku, a jednocześnie będzie na tyle przestronna, aby zapewnić optymalne warunki do przygotowywania posiłków. Aneks kuchenny warto „zamknąć” stołem lub wysokim blatem z hokerami. W ten sposób wydzielimy strefę jadalni, z której – w zależności od bieżących potrzeb – będziemy mogli korzystać podczas gotowania czy pracy w salonie. Warto zadbać o to, aby wysokość blatu i rodzaj krzeseł nie były przypadkowe. Wybierając wygodne krzesła będziemy mogli do maksimum wykorzystywać potencjał tej przestrzeni.
Strefy kuchni, jadalni, relaksu i nocnego odpoczynku możesz wyznaczyć umownie lub za pomocą przemyślanego układu mebli w pomieszczeniu. Opisany w powyższym akapicie blat z krzesłami to z pewnością jeden z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej funkcjonalnych sposobów na oddzielenie kuchni od salonu. Strefę dzienną od nocnej – o ile pozwala na to metraż – możesz oddzielić półką na książki, wąską ścianką działową lub ścianką z luksferów. Separator w postaci wąskiej ścianki działowej lub panelu MDF od strony wypoczynkowej może posłużyć do montażu telewizora, podczas gdy od strony sypialni może być miejscem instalacji lampki nocnej. W wysokim budownictwie z powodzeniem możesz zainstalować antresolę i na niej zorganizować sypialnię, jednocześnie ciesząc się pełnym metrażem salonu poniżej.
Dzięki nowoczesnym technologiom oraz śmiałości wizji architektów, którzy nie boją się wykraczać poza schematyczne podziały przestrzeni możliwości aranżacji kawalerki są praktycznie nieograniczone.